Az elmúlt hetekben szinte divattá vált a klímacsúcsokról, és különösen a dubaji 28. klímakonferenciáról háborogni, és az azokról való panaszkodásban egymásra licitálni. Én is hónapokig haboztam, hogy részt vegyek-e az eseményen, mert annyi etikai aggályom van ezzel kapcsolatban. Végül meggyőztem magam, hogy az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) alelnökének azért ott a helyem, és két nappal a klímakonferencia kezdete előtt végül rászántam magam az utazásra.
November 17-én és november 18-án az emberi történelem során először, több mint 2 Celsius fokkal emelkedett a Föld átlaghőmérséklete az iparosodás előtti szint fölé. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató az InfoRádiónak azt mondja, hogy a hosszabb távra megfogalmazott célokhoz mérten nem tragikus a helyzet a globális felmelegedést illetően, ugyanakkor számos környezeti katasztrófa történt az elmúlt időszakban, melyek jelzésértékűek az emberiség számára.
Olyan változásokra lehet számítani a magyarországi időjárásban a klímaváltozás miatt, amelyek eddig nem voltak jellemzők és a szélsőségek irányába mutatnak – fejtették ki meglátásaikat a klímaváltozás várható hazai következményeiről szakértők az RTL vasárnap esti híradójában.
Magyarország két időjárási zóna határán van, idén nyáron még szerencsénk is volt, hiszen szinte egész Európát hatalmas szárazság sújtotta – mondta az Inforádió Aréna című műsorában Ürge-Vorsatz Diana klímakutató. Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének alelnöke szerint a jövőben arra kell felkészülni, hogy az eddig megszokottnál intenzívebb esőzések jöhetnek Magyarországon, bár az összes csapadékmennyiség alig változik majd. Vagyis egyre gyakoribbak lesznek a villámárvizek, viharok, melyekhez alkalmazkodni kell.
Ürge-Vorsatz Diána környezetkutató, fizikus nyerte el az egyik alelnöki posztot az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) 59. plenáris ülésén megtartott szavazáson - szerepel az IPCC bejegyzésében.
A következő években csökkenhet Magyarország földgáz-fogyasztása, viszont villamosenergiából akár 50-55 százalékkal többre lehet szükségünk 2030-ban, mint most, így a teljes energiafogyasztásunk várhatóan kismértékben emelkedik még – hangzott el az Egyensúly Intézet keddi konferenciájának panelbeszélgetésében. A szakemberek szerint a legfontosabb az energiahatékonyság, melyben bőven vannak még tartalékok, ha pedig a napenergiát még jobban kiaknáznánk, akkor akár exportőrök is lehetnénk.
A talajokat kizsákmányoljuk és az összeomlás fenyegeti őket, ilyenkor fordulhat elő, hogy a felső réteget egyszerűen elviszi a szél és az autópályára hordja, ahogy az történt a tragikus szombaton, amikor 42 jármű ütközött össze, 39 ember sérült meg, egy pedig életét vesztette. Többek között erről beszélt Ürge-Vorsatz Diana, a Közép-Európai Egyetem Professzora, az ENSZ Kormányközi Éghajlatvédelmi Testületének (IPCC) alelnöke a Portfolio Checklist podcastjában.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsor első felében folytattuk a hétfőn megkezdett témánkat, a Silicon Valley Bank csődjét. Előbb Palkó Istvánnal, a Portfolio Pénzügy rovatának vezető elemzőjével jártuk körbe, hogy pontosan milyen okok vezettek a bizalom villámgyors elvesztéséhez az egyébként jelentős méretű amerikai banknál. A banki krach számunkra kulcsfontosságú következménye, hogy a forint hétfőn az elmúlt 20 év egyik legkomolyabb napon belüli gyengülését produkálta, melyről Weinhardt Attilát, lapunk markoelemzőjét kérdeztük. A műsor második részében az M1-es autópályán történt szombati tömegszerencsétlenségről volt szó. Mivel holnap március 15-e, és sokan indulnak útnak autóval, először Csörgő László vezetéstechnikai szakértővel beszéltünk arról, hogy hogyan lehet egy ilyen helyzetben minimalizálni a sérülés esélyélt, majd pedig Ürge-Vorsatz Diana, a Közép-Európai Egyetem oktatója, az ENSZ Kormányközi Éghajlatvédelmi Testületének (IPCC) alelnöke beszélt arról, hogy mi idézhette elő a tömegbalesetet kiváltó porfelhőt az M1-es autópályán.
A 2022-es nyári aszályokat látva, most talán mindenki jobban érti azokat a szakértőket, akik a globális felmelegedés generálta szélsőséges időjárástól intik óva a lakosságot a világ minden pontján. Egyre gyakoribbá és erősebbé válnak ugyanis azok a természeti csapások, amelyek nem természetesen, hanem az ember okozta éghajlatváltozás miatt jönnek létre. Áradások, tűzvész, vízhiány, hőhullámok és még sorolhatnánk. Ezekből bizony jó néhány Magyarországot is érinti, a hőséghullámok néma gyilkosként veszélyeztetik sokak, nemcsak az idősek egészségi állapotát, de hosszú távon a súlyos vízhiányra, így mezőgazdasági problémákra is érdemes felkészülnünk az átlaghőmérséklet emelkedésével. De nem is kell ennyire előre szaladni, már idén is elképzelhető, hogy a természeti csapások közül éppen az áradással kell majd megküzdenünk, többször megtörtént már ugyanis, hogy a nagyobb szárazságokat áradások követik - Prof. dr. Ürge-Vorsatz Diána szerint, aki a CEU professzora, és a Kormányközi Éghajlatváltozási Testületben alelnök. A magyar helyzetképről, illetve az elmúlt hónapok fontosabb eseményeiről kérdeztük a szakértőt.
Ki kell használni a mostani válság kínálta lehetőségeket, és nagy hangsúlyt kell fektetni az épületek szigetelésére és az energiafelhasználás részletes átgondolására, mivel drasztikus megtakarításokat lehet így elérni - hangsúlyozta a Portfolio Sustainable World 2022 konferenciáján tartott előadásában Ürge-Vorsatz Diána. A szakember úgy véli, hogy három évünk maradt még arra, hogy a klímaváltozás legsúlyosabb következményeit elkerüljük.
A Magyar Éghajlatváltozási Tudományos Testület (Hungarian Scientific Panel on Climate Change, HuPCC) alelnökével egyeztetett Palkovics László - olvasható a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) közösségi oldalának hétfői közleményében.
A globális felmelegedés elleni harcból mindenkinek ki kell vennie a részét - és itt most nem megint a közemberekre akarjuk hárítani a felelősséget, hanem a vállalati szektorra és az államra. A felmelegedés megfékezése érdekében jelentősen fel kell pörgetni a klímával kapcsolatos beruházások mértékét, a magánszektorban pedig hatalmas összegek állnak rendelkezésre, amit csak fel kéne szabadítani. Az összegek felszabadításában az IMF szerint is megkülönböztetett szerepe van az államnak, aminek egyre inkább be kell emelnie a fenntarthatóságot a gazdaságpolitikába. Hogy pontosan miként is lehetséges mindez - főleg napjaink válságos időszakában - arról a Sustainable World 2022 konferencia első szekciójában lesz szó részletesen.
Az előrejelzések alapján a Kárpát-medence lehet az egyik legnagyobb vesztese a klímaváltozásnak Európában – jelentette ki Ürge-Vorsatz Diána a Magyar Kurírnak adott interjújában. A fizikus-klímakutató arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon ugyan nem változott jelentősen a csapadék mennyisége összességében, a szezonális eloszlás viszont igen és ez problémákhoz vezethet.
Az egész nyári átlag akár 2 fokkal is a szokásos felett lehet, a csapadék pedig különösen Közép-Európa felett csökken - írta közösségi oldalán Ürge-Vorsatz Diána.
Olyan tényezők és folyamatok rázzák fel újonnan az ingatlanpiacot, amire korábban nagyon kevesen számítottak volna: a globális feszültségek rég nem voltak ilyen magasak, miközben a bolygónak a klímaváltozással is meg kell küzdenie. Ezeknek bizony mind köze van a globális világgazdaságba beágyazott hazai ingatlanpiacnak is - legyen szó akár külföldi befektetőkről, alapanyagárak drágulásáról vagy fenntartható építkezésekről. Meglepő módon ez mind összefügg cikkünk másik témájával: a digitalizáció égető szükségességével. Ha elsőre kicsit zavarosnak is tűnik, hogy ezek a témák miként is kapcsolódnak, akkor érdemes lehet ellátogatni a Portfolio Property X konferenciára, ahol válaszokat kaphat a kérdéseire.
"A késedelem halált jelent" - idézte Ürge-Vorsatz Diána az ENSZ főtitkárát az IPCC hatodik éves kiadványa kapcsán a HuGBC Green Future Conference 2022 rendezvényén tartott előadásában. Ez mindazonáltal nem is azt jelenti, hogy mindent fel kéne áldozunk a fenntarthatóság oltárán, "nem kell visszaköltöznünk a barlangokba"- hangzott el, cselekedni azonban minél hamarabb kell. A konferencián hangsúlyos szerepet kapott továbbá az EU fenntarthatósági taxonómiája is és hogy mit is jelent ez a gyakorlatban, mit az ingatlanpiacon.
A termeléscsökkentés feloldása megnövekedett kínálathoz vezethet.
Az új védelmi miniszter személye is megvan.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Jack Teixerát 15 év börtönre ítélték.
Milyen hatása lehet ha Donald Trump betartja ígéreteit?
Mit tehet a kormány?
Hallgasd meg az előzetest már most!